Czy w Domu Dziennego Pobytu może przebywać osoba chora na demencję?
Opieka nad osobą starszą i schorowaną to trudne zadanie, które wymaga dużego zaangażowania i dobrego planowania. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy senior cierpi na demencję, czyli trudną chorobę wpływającą na jego zachowanie, potrzeby i oczekiwania. Jak pogodzić troskę o osobę chorą i codzienne zadania, takie jak praca, czy wychowywanie dzieci, które stanowią nieodłączną część naszego życia?
Wiele osób przekonało się, że dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia, jakie oferuje Dom Dziennego Pobytu. Czym charakteryzują się tego rodzaju placówki? Jak wybrać miejsce, które będzie spełniało oczekiwania zarówno nasze, jak i osoby z demencją? I czy Dom Dziennego Pobytu jest zawsze dobrym rozwiązaniem? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Opieka nad seniorem z demencją - o czym warto pamiętać?
Opieka nad osobą chorą na demencję oznacza konieczność przewartościowania naszego dotychczasowego życia i dostosowania go do zmieniających się potrzeb. Niestety, w niektórych przypadkach, choroba staje się na tyle zaawansowana, że pozostawienie seniora samego w domu jest niemożliwe. Osoba cierpiąca na zaniki pamięci może bowiem nie zdawać sobie sprawy z wielu podstawowych kwestii, co z kolei wiąże się z powstawaniem zagrożenia zarówno dla niej, jak i dla innych. Jeśli więc nie mamy pewności co do sposobu zachowania seniora, nie powinniśmy pozostawiać go w domu bez opieki. Oczywiste jest jednak, że nawet najlepszy opiekun nie może towarzyszyć swoim bliskim przez cały czas. Co można więc zrobić?
Jak już wspomnieliśmy, wiele osób przekonało się, że dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie daje Dom Dziennego Pobytu. Placówki tego typu zatrudniają bowiem wykwalifikowany personel, który wie, jak ogromną rolę odgrywa poczucie bezpieczeństwa, troski i miłości. Co więcej, opieka, z której korzysta senior jest odpowiednio zaplanowana i zgodna z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi osób z demencją. Nasi bliscy zyskują więc akceptację, zrozumienie zachowań, szacunek i cierpliwość osób wokół nich. Jednak, czy Dom Dziennego Pobytu sprawdzi się w każdej sytuacji?
Dom Dziennego Pobytu - czy to odpowiednie miejsce?
Czy Dom Dziennego Pobytu rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem? Ostateczna odpowiedź zależy oczywiście od licznych czynników i naszej indywidualnej sytuacji. Wiele rodzin potwierdza jednak, że tego typu placówki zapewniają doskonałą opiekę dla osób w różnym wieku i z różnymi schorzeniami. To rozwiązanie, które pozwala nam ze spokojem wykonywać codzienne obowiązki, ponieważ daje poczucie, że bliska nam osoba jest bezpieczna i przebywa w komfortowych warunkach.
Istnieją także dodatkowe korzyści związane z opieką zapewnianą w Domu Dziennego Pobytu. Jakie? Jedną z nich jest fakt, że senior ma okazję spędzić czas w towarzystwie osób w podobnym wieku, które zmagają się z niemal identycznymi trudnościami i schorzeniami. Jednak to nie wszystko. Opieka zapewniana przez tego typu placówki bazuje na aktywnym spędzaniu czasu i angażowaniu seniorów zarówno pod względem umysłowym, jak i fizycznym. Każde zadanie jest dopasowane do możliwości danej osoby, a jego celem jest pobudzanie do aktywności i polepszenie ogólnej sprawności - a co za tym idzie także samopoczucia. W tym celu wykorzystywane są różnorodne warsztaty, zajęcia kreatywne, prace plastyczne, czy spokojne aktywności ruchowe. Dobrze dobrany plan sprawia, że osoba z demencją nie skupia się na sobie i unika negatywnych myśli i emocji, takich jak nuda, przytłoczenia, samotność, czy poczucie nieprzydatności.
Jak wybrać odpowiedni ośrodek?
Uczęszczanie do Domu Dziennego Pobytu może być dla seniora dużą zamianą. Warto więc odpowiedniego go do tego przygotować i stopniowo oswajać z nową sytuacją. Należy także uważać, by osoba chora nie poczuła się przytłoczona, odrzucona, czy zestresowana. Kluczem do sukcesu jest szczera rozmowa, szczegółowe opisanie tego, co dzieje się na zajęciach, a także zapewnienie, że każdego dnia o umówionej porze zabierzemy seniora do domu.
Aby bliska nam osoba poczuła się w Domu Dziennego Pobytu, jak u siebie, warto z wyprzedzeniem porozmawiać z personelem ośrodka, wspominając m.in. czym interesował się lub nadal interesuje senior, jaką jest osobą, czym zajmował się w przeszłości, a także, co lubi, a czego nie. Takie informacje pozwolą zachować indywidualne, serdeczne podejście i sprawią, że senior, szczególnie w przypadku demencji, szybciej oswoi się z sytuacją.
Jak wybrać placówkę, która zapewni naszym bliskim doskonałą opiekę? Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów:
- bliskość miejsca zamieszkania,
- zaangażowanie i wykwalifikowanie personelu,
- standard placówki i jej otoczenia,
- udogodnienia i przystosowanie pomieszczeń do potrzeb osób starszych i schorowanych,
- liczba pensjonariuszy,
- liczba personelu, a także porównanie liczby personelu z liczbą chorych,
- obecność lekarzy i jakość prowadzonych terapii zajęciowych,
- poziom bezpieczeństwa,
- nastawienie personelu do osób z demencją.
Nasza oferta
Jeśli szukasz miejsca, które spełnia najwyższe standardy i chcesz zapewnić swoim bliskim doskonałą opiekę, sprawdź naszą ofertę. Jako ceniony, profesjonalny ośrodek zapewniamy bezpieczeństwo osobom starszym i cierpiącym z powodu różnych schorzeń, m.in. takich jak demencja, czy choroba Alzheimera. Nasze doświadczenie, wiedza i zaangażowanie sprawiają, że tworzymy przyjazne, ciepłe miejsce, które może stać się drugim domem dla bliskiej Ci osoby.
Nasza placówka „Seniorek” zapewnia kompleksową opiekę nad osobami chorymi na Alzheimera. Działamy na wielu płaszczyznach, dzięki czemu zapewniamy profesjonalną opiekę dzienną, komfortowe warunki oraz szereg zajęć i ćwiczeń pozwalających aktywnie spędzić czas. Większość zajęć organizowana jest grupowo, co w jeszcze większym stopniu wspiera proces aklimatyzacji i sprawia, że senior pozostaje aktywny i zaangażowany.