Senior a przeprowadzka do Domu Serniora. Jak go do tego przygotować?
Umieszczenie starszego wiekiem członka naszej rodziny, takiego jak dziadek, babcia, czy któryś z rodziców, w domu seniora nie jest łatwą decyzją. I nic w tym dziwnego. Kochamy naszych bliskich i chcemy, żeby każdy ich dzień był jak najlepszy. Trzeba jednak przyznać, że codzienna opieka nad starszą, schorowaną osobą jest dużym wyzwaniem - szczególnie, gdy pacjent jest osobą leżącą lub ma zaniki pamięci.
Dobrym rozwiązaniem, które jest pożyteczne zarówno dla nas, jak i dla samego seniora jest umieszczenie go w specjalistycznym domu opieki, przystosowanym do potrzeb osób starszych. Warto jednak pamiętać, że zmiana otoczenia może być, a nawet na pewno będzie, czymś stresującym i wymagającym czasu. Co możemy zrobić, żeby pomóc bliskiej nam osobie w aklimatyzacji? Jak pokonać negatywne uczucia, takie jak gniew, smutek, czy lęk - pojawiające się po obu stronach? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Jak przygotować seniora?
Rozmowa o tym, że planujemy przenieść seniora do domu opieki nie jest łatwa. Przed jej przeprowadzeniem warto przemyśleć, co i w jaki sposób chcemy powiedzieć, a także wybrać czas, w którym będziemy mogli na spokojnie i bez przeszkód udzielić szerszych wyjaśnień. Na początek warto podkreślić, że nasza decyzja podyktowana jest miłością i troską o pomyślność seniora. Wyjaśnijmy, że przeprowadzka nie oznacza porzucenia, czy braku uczuć. Jeśli jest to zgodne z prawdą, warto zapewnić, że będziemy składać regularne wizyty i że dziadek, czy rodzin będzie mógł liczyć na nasze pełne wsparcie. Nie obiecujmy jednak nic, czego nie będziemy mogli później spełnić, ponieważ zawód może przełożyć się na poczucie żalu i opuszczenia.
W czasie rozmowy należy skupiać się na pozytywach. Warto podkreślić, że:
- senior będzie mógł spędzać czas z osobami w podobnym wieku i z podobnymi zainteresowaniami,
- dostępne będą różne formy terapii, które poprawią ogólną sprawność osoby chorej,
- możliwy będzie dostęp do wysokiej klasy opieki i stały kontakt z personelem, który jest przeszkolony do pracy z seniorami.
Jeśli bliska nam osoba będzie miała jakieś dodatkowe pytania, warto odpowiedzieć na nie szczerze, szeroko i bez emocji. Taka empatyczna rozmowa pozwoli nam rozwiać ewentualne obaw i sprawi, że wizja przeprowadzki stanie się mniej przerażająca. Senior powinien mieć też czas na przemyślenie naszej propozycji - niedopuszczalne jest postawienie go przed faktem dokonanym.
Sposób na aklimatyzację z nowym miejscem
Bardzo ważnym etapem przygotowania seniora do zmiany otoczenia jest wcześniejsze sprawdzenie wybranej placówki i pokazanie bliskiej nam osobie, czym charakteryzuje się to miejsce. Jeśli pozwalają na to warunki warto także udać się razem z seniorem na wycieczkę, w czasie której osoba starsza samodzielnie oceni daną lokalizację. Niekiedy warto też przeprowadzić "okres próbny", czyli kilku- lub kilkunastodniowy pobyt, w czasie którego senior będzie mógł poznać bliżej innych pensjonariuszy i personel. Po zakończonej wizycie należy spokojnie wysłuchać wszystkich obaw i pytań seniora, a także wziąć pod uwagę wszystkie jego zastrzeżenia.
Emocje - jak sobie z nimi poradzić?
Przeprowadzka do domu seniora to wydarzenie, które wywołuje duże emocje. Praktyka pokazuje, że dotyczą one jednak nie tylko osoby starszej, ale także nas, jako opiekunów. Możemy odczuwać mieszankę gniewu, smutku, przygnębienia, czy wyrzutów sumienia - i jest to zupełnie naturalne! Nowa sytuacja jest dla nas wyzwaniem i potrzeba czasu, by dostosować się do aktualnych realiów. Możemy potrzebować kilku miesięcy lub nawet lat, by przekonać samego siebie, że dom seniora to wspaniałe rozwiązanie, które zapewnia naszym bliskim wszystko, co niezbędne. Jak możemy sobie pomóc? W zależności od naszej osobowości warto przepracować odczuwane emocje samodzielnie lub szukać wsparcia rodziny i znajomych - szczególnie jeśli oni także byli kiedyś w podobnej sytuacji.
O czym warto pamiętać?
Przeprowadzka wymaga jednak dużo większych przygotowań. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że należy:
- działać z wyprzedzeniem, starannie planując każdą decyzję,
- pamiętać o wypełnieniu wszystkich stosownych formalności,
- zadbać o przekazanie najważniejszych rzeczy osobistych seniora, szczególnie takich, które wywołują w nim miłe wspomnienia,
- umożliwić seniorowi korzystanie ze sprzętów, takich jak telefon komórkowy, czy tablet, tak by mógł on pozostawać w kontakcie z rodziną,
- skorzystać z pomocy psychologa jeśli czujemy, że zmiany są zbyt dużym obciążeniem dla seniora lub dla nas samych.